Nastřelení vlasů. Cena se vypočítává individuálně

Množství vlasů na každé hlavě je jiné a je geneticky dané. To je záležitost, s níž zatím nemůžeme nic dělat. Zapomeňme na genetické manipulace z vědeckofantastických filmů, které už dnes v některých směrech genetických úprav možné jsou. Věda bezesporu jednou dojde tak daleko, že i lesklou “lebku” změní na hlavu s hustou hřívou, ale aktuálním řešením problému s řídnoucím porostem je zahuštění vlasového porostu nastřelením. První, co každého napadne, když se o toto téma začne zajímat, je nastřelení vlasů a cena kterou bude muset zaplatit.

Nastřelení vlasů je estetická operace, která vám celoživotně zvedne sebevědomí. Své o tom ví Martin Říha, který se kroku odhodlal až po čtyřicítce. „Rozhodně toho nelituji,” shrnuje lakonicky, protože na dobu, kdy měl prořídlé vlasy nerad vzpomíná. Co má na cenu vliv?

Množství štěpů

Základním parametrem od kterého se odvíjí cena je množství vlasových štěpů s nimiž bude operatér pracovat. Čím je větší počet, tím je větší cena.

Kvalita operatéra

V estetické medicíně se více než kde jinde kvalita operatéra odráží na ceně jeho práce. Je jich nedostatek a proto se je jednotlivé kliniky snaží náležitě ocenit. V konečném výsledku jde o spokojenost klienta.

Velikost plochy

Zatímco někdo přijde jen “vyladit” kouty, jiný by rád pokryl vlasovými štěpy výrazně větší část hlavy. To znamená jak víc odborné práce operatéra, tak množství vlasových štěpů, což má přímý vliv na cenu nastřelení vlasů. 

Kvalita kliniky

Nastřelování vlasů je vysoce specializovaná práce, kterou mohou provádět jen odborníci vybavení potřebnou a drahou technikou. Pokud má klinika nejmodernější vybavení a nejerudovanější operatéry, může být finální cena vyšší, zato je vykoupena kvalitou odvené práce. Co se týče nastřelování vlasů, cena sice byla v minulosti nižší, ale nebyly k dispozici současné moderní metody zajišťující precizní práci s dlouhodobým výsledkem.

Genetika a barva vlasů

Na začátku byla zmínka o genetice coby hudbě budoucnosti. Nejen zahuštění, ale i barva vlasů je dána geneticky a jedná se o poměrně složitý jev. Jak  ukázaly podrobné studie, barvu vlasů ovlivňuje nejméně osm genů. Takže změnit si kučeravou brunetku na něžnou plavovlásku znamená zařídit změnu rozložení pigmentů ve vlasovém vlákně. A to jak tmavého eumelaninu, tak červeno-žlutého pheomelaninu.Velmi světlé, tzv. albiotické vlasy dokonce postrádají schopnost tvorby vlasových pigmentů. Blonďatost je atraktivní, jak ukazuje běžné odbarvování “na blond” u tmavovlásek. Přesto je blonďatost u lidí relativně nová, vlivem několikrát zmutovaného genu MC1R se objevila zhruba před 40 000 –  20 000 lety.

Holá hlava jako módní prvek

Byť se plešatost u některých mužů stala výrazný znakem, dokonce i do té míry, že si jinoši holí hlavy a nechávají v kontrastu k tomu růst bujný vous. Ovšem zdaleka ne každý má pro podobnou kosmetickou úpravu má vhodný tvar lebky. U žen je situace ještě komplikovanější, protože prořídlé vlasy jsou vnímány jako neestetické. Jen málokterá žena si může dovolit to, co udělala zpěvačka Sinead O´Connor, kterou ve své době proslavil extrémně krátký sestřih. Pravdou je, že právě ona patřila mezi výjimky, kterým to slušelo. Tehdy mnohé ženy inspirovala a téměř holá hlava se stala její osobní značkou. Nejen v naší kultuře je stále žena vnímána jako nositelka krásných vlasů. Není náhodou, že v přísně islámských kulturách mají ženy zapovězené na veřejnosti ukazovat krásu svých vlasů, neboť vědí, že právě vhodně upravené, husté vlasy jsou tím, čím mohou muže zaujmout.

Rozvedená Martina Kočičková z Ostravy v tom má jasno. Jako nositelka krásných, do měděna zbarvených vlasů přiznává, že když jde na schůzku, nosí je flirtovně rozpuštěné. „Vím, že to zabírá,” konstatuje s úsměvem.

Jak jste na tom vy? Připadá vám bujná kštice u mužů sexy? A co extrémně krátké vlasy u žen? Podělte se s námi o tom v komentářích.

Václav Matal