Trápí vás vyrážka po holení? Ukážeme vám, co ji obvykle způsobuje, a poradíme, jak se jí můžete vyhnout! 

Vyrážka po holení je velice nepříjemným a obtěžujícím problémem, který zažívá mnoho lidí. A to celkem pravidelně. Holení je nedílnou součástí péče o vzhled, a to jak u mužů, tak i u žen. Odstraňování vousů nebo chloupků z těla je zkrátka běžné. A běžné jsou rovněž i nějaké ty komplikace. Přemýšlíte, co s tím? Co vyrážku nejčastěji způsobuje? A jak se jí lze vyhnout?

Dnes vám nabídneme užitečné rady a tipy, které vám pomohou užívat si hladkou a bezproblémovou pokožku bez obav z nepříjemné vyrážky!

 

Vyrážka po holení má celou řadu příčin

Vyrážky mohou mít různý původ. Někdy dosti překvapivý. A jak je to s vyrážkou po holení? Ta může mít hned několik příčin. Některé z nich jsou obecné, zatímco jiné jsou specifické pro konkrétní osoby. Nějaký způsob, jak s tímto nepříjemným projevem odstraňování vousů a chloupků bojovat, se však dá najít téměř vždy. O tom ale až později. Nyní zpět k příčinám. Mezi nejběžnější příčiny vzniku vyrážky po holení patří:

  1. Nedostatečná příprava pokožky: nejčastěji zanedbávaným krokem před holením je správná příprava pokožky. Nespěchejte a dejte si s tím na čas. Namočte si obličej nebo místo, které chcete hladce oholit, teplou vodou, aby se pokožka zvlhčila a chloupky byly měkčí.
  2. Používání tupých žiletek nebo špatného holicího strojku: používání žiletek nebo holicího strojku s tupými čepelemi může způsobit podráždění pokožky. Měňte čepel pravidelně, aby holení probíhalo hladce.
  3. Příliš tlaku: tlačit žiletku nebo holicí strojek příliš tvrdě proti pokožce není určitě rozumné.  Poškozuje to její povrch a často způsobuje vyrážku. Držte holicí nástroj jemně a pracujte s ním plynule..
  4. Nesprávný směr holení: holení proti směru růstu chloupků může způsobit podráždění a vyrážku. Vždy vypozorujte směr růstu chloupků a podle toho se jich zbavujte.
  5. Používání agresivní kosmetiky: některé holicí pěny nebo krémy mohou obsahovat agresivní chemikálie, které mohou dráždit pokožku. Volte produkty, které jsou vhodné pro vaší pokožku a neobsahují žádné agresivní složky.

 

Jak se problému elegantně vyhnout?

Teď, když jsme identifikovali některé z nejobvyklejších příčin vyrážky po holení, pojďme se podívat na to, jak jí lze efektivně předcházet. Jak jsme už řekli, možné to totiž v naprosté většině případů je. Stačí jen vědět, jak na to. Nyní vám nabídneme několik užitečných rad a tipů pro muže i ženy. Tipů, které většinou fungují. Jak se tedy problému elegantně vyhnout?

Pečlivá příprava je základ

Někdo si vousy pěstuje a problémy související s holením ho určitě nechávají chladným. Každý, kdo se holí, by měl ale vědět, že pečlivá příprava může značně zvýšit komfort i bezproblémovost samotného procesu. Dostatečně teplá voda a vhodný holicí produkt pomohou snížit podráždění pokožky, ale také usnadní samotné holení a přispějí k lepšímu výsledku. Kůži pečlivě namočte a poté naneste holicí pěnu nebo krém či gel, abyste dosáhli toho, že vaše pokožka bude měkká a chloupky budou  připraveny na holení. Tímto způsobem budete moci dosáhnout hladkého a bezproblémového oholení, aniž byste museli čelit nepříjemným vyrážkám nebo jiným komplikacím.

Kvalitní nástroje, přírodní kosmetika

Kvalitní holicí nástroje se vám rozhodně vyplatí. Neváhejte do nich investovat. Žiletky nebo holicí strojek musí mít kvalitní a ostrou čepel. Ostré čepele snižují tlak na pokožku a minimalizují podráždění. Vyvarujte se také již zmíněné kosmetiky s obsahem dráždivých látek. Zkuste holicí pěny a krémy s jemnými a přírodními složkami. Vyhněte se produktům, které obsahují alkohol nebo silikon, které mohou pokožku vysušit.

Správný směr a přiměřený tlak

Podívejte se, jakým směrem vaše vousy nebo chloupky rostou, a holte je pouze ve směru růstu. Je to velice důležité! Hlavně na obličeji to má velký význam, ale i ani jiné části těla v tomto ohledu nezanedbávejte! Správný směr holení je jednou z nejúčinnějších zbraní v boji s vyrážkou. Nezapomeňte také, že je nutné zvolit přiměřený tlak. Na holítko tlačte spíše jemně. Nepřehánějte to! Holicí nástroj by měl klouzat po pokožce s lehkostí. Nadměrný tlak pokožku podráždí a je spolehlivou cestu k vyrážce.

 

O pokožku musíte pečovat

Samotným holením boj proti vyrážce nekončí. To je dobré si uvědomit. Aby se riziko jejího vzniku snížilo na minimum, musíte kůži dopřát náležitou péči. Zde jsou další tipy:

  • Aplikace hydratačního krému: použijte hydratační krém bez chemických přísad, který pomůže udržet pokožku hydratovanou a chráněnou. Na suchou pleť zkuste i nějakou výživnou masku.
  • Vyvarujte se tření: nepotřebujete po holení třít pokožku ručníkem. Raději ji jemně osušte, aby nedošlo k podráždění.
  • Vyvarujte se potu a parfému: po holení se vyhněte zvýšené aktivitě, která způsobuje pocení. Na čerstvě oholenou oblast raději nepoužívejte parfém, protože i to může způsobit podráždění.
  • Opatrně s opalováním: pokud jste se právě oholili, chraňte kůži před slunečním zářením, protože pokožka může být vůči němu citlivější.
  • Holení správně načasujte: pokud je to možné, vymezte si pro holení ideální. Ráno může být pokožka citlivější než večer.
  • Zkuste laser: epilace laserem dokáže účinně předcházet vyrážce způsobené holením. Při epilaci nedochází k žádnému podráždění ani zarůstání chloupků.

Tipy na domácí léčbu vyrážky

Může se stát, že se vám vyrážka objeví navzdory tomu, že jste pečliví a dodržujete vše, co je při holení i po něm vhodné. Pokud k tomu tedy přece jen dojde, podívejte se, jak si ní můžete poradit. Zde máte pár tipů na “domácí léčbu”:

  • Aloe vera gel: aloe vera má zklidňující a hojivé vlastnosti. Použití čistého gelu s aloe na postižené místo může pomoci zmírnit podráždění a vyrážku.
  • Chladivé obklady: studený obklad může snížit otok a svědění, které mohou doprovázet vyrážku.
  • Ovesné vločky: koupel s ovesnými vločkami může pomoci zmírnit svědění a podráždění.
  • Tea tree oil: tea tree oil má antiseptické vlastnosti a může pomoci při léčbě menších vyrážek.
  • Nikdy se nedrbejte: i když to samozřejmě svědí, nikdy postižené místo neškrabte a nedrbejte. Mohlo by to způsobit infekci nebo přinejmenším zhoršit podráždění.

 

Problém, který má řešení

Vyrážka po holení je nepříjemná. Každý, kdo ji zažil “na vlastní kůži”, o tom jistě ví své. Je to však problém, který má řešení. Naštěstí. S řádnou přípravou, správnými nástroji a optimální péčí o pokožku, lze riziko vzniku vyrážky minimalizovat nebo úplně odstranit.

A když se přesto objeví? Pomůže obklad, aloe vera nebo lázeň z ovesných vloček!

Václav Matal