Za pronájem bytu v Plzni dáte přinejmenším 7 tisíc korun měsíčně – nevyplatila by se vám spíše hypotéka?

Zvažujete pronájem bytu v Plzni a při pohledu na zdejší činže litujete, že nemáte dostatek prostředků na koupi vlastní nemovitosti? Vaše pocity jsou celkem pochopitelné. V podobné situaci se v posledních letech nachází čím dál více lidí a stále větší procento z nich také uvažuje, zda nedat před pronájmem přednost hypotéce. Nájemní bydlení versus hypoteční úvěr. To je skutečně časté dilema. Ani odborníci se mnohdy neshodnou, co je lepší. Jak se v tom pak má vyznat obyčejný člověk? Abychom vám rozhodování alespoň trochu usnadnili, podíváme se, kdy může být hypotéka dobrým řešením a kdy je lepší na ni zapomenout. Uvidíme, co si nakonec zvolíte. Placení činže, nebo život ve vlastním za cenu dlouholetých splátek?

Pronájem bytu v Plzni od 7 000 Kč

Nabídka pronájmů je v Plzni poměrně obsáhlá. Pokud se pro tento způsob bydlení rozhodnete, budete mít aktuálně na výběr přinejmenším z pěti stovek volných bytů. Řeč je samozřejmě pouze o těch, které jsou v držení soukromých vlastníků a nepatří městu. Městské byty s regulovanými činžemi jsou totiž kapitola sama o sobě a platí se v nich sotva polovina toho, co po vás bude chtít soukromý majitel. Někdo na zvýhodněné bydlení nárok má, jiný nikoliv. Jestliže se vám k takovému bytu podaří získat nájemní smlouvu, nejspíš vás úvahy o hypotéce na dlouhou dobu přejdou. Když vás takové štěstí nepotká, budete odkázáni na tržní nájemné nebo na dlouhodobou půjčku. Nemíníte se na dvacet let zadlužit? Pak se připravte na to, že chcete-li obývat alespoň dvě místnosti, tedy 1+1, případně 2+kk, pod 7 tisíc měsíčně se v Plzni určitě nedostanete. Cena je pochopitelně bez poplatků za služby a energie.

Činže letos spíše stagnují

Na rozdíl od let minulých, které se nesly ve znamení razantního růstu, tržní nájemné v Plzni v posledním roce spíše stagnovalo. A jaká je jeho aktuální výše? Průměr se pohybuje okolo dvou stovek korun za metr čtvereční. Kromě dostatku peněz chce nalezení vhodného nájemního bytu také trochu štěstí a jistou dávku ostražitosti. Snadno lze totiž naletět někomu, kdo neutěšené situace, která na trhu s bydlením panuje, dovede náležitě využít. Řeč je o podvodnících, kteří se bohužel čas od času objevují všude, plzeňský trh s realitami nevyjímaje. To jsme ale poněkud odbočili. Co by vás však v souvislosti s činžemi rozhodně mělo zajímat, je prognóza jejich dalšího růstu. Většina odborníků se totiž shoduje na tom, že se nájmy po odeznění současné krize nejspíš opět vydají směrem vzhůru. Jak citelné zdražení západočeskou metropoli čeká, to bude záležet na míře i rychlosti oživení tuzemské ekonomiky a jistě i na řadě dalších faktorů.

Nájemné nebo hypotéka?

Konečně se dostáváme k posouzení toho, zda je výhodnější platit hypotéku nebo nájemné. Pokud snad čekáte jednoznačnou odpověď, musíme vás zklamat. Tak snadné to bohužel není. Faktem je, že vaše rozhodnutí by mělo být vždy podloženo hned několika zásadními argumenty. Tím hlavním je vaše „ekonomická výkonnost“, či chcete-li, výše vašeho příjmu. Pokud nevyděláváte dost, o hypotečním úvěru raději neuvažujte. Možná byste na něj ani nedosáhli. Je-li váš plat slušný, vezměte v úvahu ještě stabilitu vašeho zaměstnání. Pracujete v perspektivním oboru? Máte reálné šance na to, že si dlouhodobě udržíte místo a že vaše mzda ještě poroste? Pak může být půjčka na bydlení lepším řešením než hrazení nájemného a to hlavně tehdy, pokud ceny nemovitostí ještě porostou. Pravda je, že zaplacenou činži už nikdy neuvidíte, zatímco peníze použité na splácení úvěru jsou investicí do vašeho majetku. O tom není pochyb.

Významnou roli hraje lokalita

Při rozhodování mezi pronájmem a úvěrem musíte vzít v úvahu také další kritéria. Jedním z nich je lokalita, ve které se byt nachází. Největší rozdíly jsou přitom mezi Prahou a zbytkem republiky. Obecně lze říci, že hypoteční úvěr se vyplácí spíše v regionech a to s ohledem na fakt, že tam nejsou prodejní ceny nemovitostí tak vysoké jako v naší metropoli. Nicméně některé lokality, zejména krajská města jako Brno, Olomouc nebo třeba právě Plzeň, se na Prahu už pozvolna dotahují. „Jít do vlastního“ i za cenu půjčky se tedy vyplatí hlavně tam, kde jsou rezidenční nemovitosti ještě relativně levné a rozdíl mezi činží a splátkou úvěru minimální. Následující tabulka se týká výhradně Plzně a je samozřejmě pouze orientační.

Nájem v Plzni vs. splátka hypotéky (20 let) – 05/2021

Dispozice Výměra Lokalita Tržní cena bytu (Kč) Nájemné (Kč) Orientační splátka (Kč)
1+1 40 m2 Bolevec 2 500 000 8 500 12 600
2+kk 50 m2 Skvrňany 3 100 000 12 500 15 800
2+kk 66 m2 J. Předměstí 3 800 000 14 000 19 380
3+kk 72 m2 Bolevec 4 280 000 15 500 21 700

Nízké úrokové sazby a vaše bonita

Úroky, které budou v případě úvěru součástí vašich splátek, jsou pochopitelně dalším faktorem, který by měl ovlivnit vaše rozhodování. Pravda je, že se úroky drží už řadu měsíců velice nízko, což do určité míry hovoří ve prospěch hypotéky. Půjčit si dnes můžete zhruba už od dvou procent a to v závislosti na tom, jakou částku potřebujete, jak dlouho ji hodláte splácet nebo na kterou banku se se žádostí obrátíte. O tom, jestli si půjčíte za solidní úrok nebo zda vám budou účtovat více, rozhoduje také vaše bonita. Bonita není nic jiného než vaše předpokládaná schopnost dostát svým finančním závazkům. Jestliže jste z tohoto hlediska pro banku perspektivním klientem, úvěr zpravidla získáte o něco levněji, což může při vašem rozhodování mezi hypotékou a placením nájemného sehrát rovněž nezanedbatelnou roli.

Je pronájem bytu vaší jednoznačnou volbou? Nebo začínáte uvažovat také o půjčce?

Václav Matal