SEO optimalizace Opava – jak stanovit optimální rozpočet?

Uvažujete o SEO optimalizaci v Opavě? Zajímá vás, na kolik vás vyjdou agenturní služby? V tom případě jste tady správně. Vysvětlíme vám, jak se stanovuje rozpočet. Dozvíte se, co je běžnou náplní práce SEO agentury a co si naopak zaplatit nemůžete ani kdybyste chtěli sebevíc. Přidáme také další zajímavé postřehy a rady a SEO tipy, díky kterým budete mít v cenách SEO služeb jasno.

SEO – optimalizace není levná ani krátkodobá záležitost

Základní chybou je přemýšlet o optimalizaci jako o nevratných nákladech. Kvalitní SEO s adekvátně stanoveným rozpočtem je vždy dobrou investicí (přečtete si ale, jak vyhodnotit investici do SEO). Neprojeví se to okamžitě. Veškeré finance, které jste do optimalizace vložili, se vrátí v horizontu několika měsíců. V případě, že se tak nestane, pracuje pro vás banda amatérů. Z toho jasně plyne, že si musíte pečlivě vybrat, s kým spolupracovat. 

Není vůbec moudré upínat se k ceně jako k hlavnímu faktoru výběru. V následujících kapitolách vysvětlíme proč. 

Neptejte se, kolik to stojí. Raději se zeptejte, jaká je návratnost investice do SEO

Nejdříve si určete cíle. Dále je nutné zohlednit vaši konkurenci. Ta se vlivem koronaviru určitě rozrostla o nové hráče. S kým bojujete o lepší pozice? Jak vypadají jejich stránky? Jaký mají obsah? Zaměřte se také na UX, mobilní SEO a další důležité detaily. Pokud jste do této chvíle neměli představu o tom, jaký objem práce budou vaše stránky potřebovat, srovnání s konkurencí vám otevře oči.

Kdo stanovuje rozpočet?

Máte dvě možnosti. Můžete si ho vypracovat sami, nebo vám ho vypracuje konzultant. Jen vyčlenit určitou sumu nestačí. Musíte vypočítat, o kolik se musí zvýšit návštěvnost a jakého konverzního poměru potřebujete dosáhnout. Zohledňuje se samozřejmě i výše marže na objednávku. Konečná částka je tedy velmi individuální. 

Neděste se. Profík vám všechno vysvětlí a může vše i propočítat. Pokud se rozhodnete, nechat stanovení optimálního rozpočtu na něm, bude potřebovat přístup k citlivým datům. Profesionální agentury a konzultanti jsou vázáni mlčenlivostí. Zneužití citlivých údajů je protizákonné. Pokud máte podezření, že k něčemu takovému došlo, podejte trestní oznámení a policie prošetří, zda došlo ke spáchání trestného činu.

Co když máte malý rozpočet?

Malý rozpočet není problém za předpokladu, že jste si rozpočet nastavili správně (viz. předešlá kapitola). Menší rozpočet vám jen logicky zaplatí menší počet úkonů. Firma, která investovala více, bude vykazovat lepší výsledky. Jinými slovy pokud je váš rozpočet omezený, budete čekat na výsledky déle. Rozhodně to ale nevnímejte tak, že dostanete méně kvalitní služby.

SEO agentury pro vás vypracují:

  • Analýzu klíčových slov, technického SEO a on-page
  • Optimalizovaný obsah webových stránek, PR článků, článků do blogů atd.
  • Interní prolinkování
  • Vytvoří a otextují parametrické vstupní stránky
  • Vytvoří podklady pro automatizované popisky kategorií, meta popisky a titulky atd.

 

Následně se budou věnovat budování obsahu, strategii a dalšímu rozvoji. Služby jednotlivých agentur se mohou mírně lišit. Některé mohou nabízet i doplňkové služby, které s optimalizací úzce souvisí (UX, redesign webových stránek atd.). Platit můžete za jednotlivé úkoly, počty odpracovaných hodin nebo budete mít měsíční paušál. Pokud budujete stránky od nuly počítejte s investicí v řádech desítek tisíc korun. 

Co pro vás určitě neudělají:

  • Neslíbí nemožné. Optimalizace je dlouhodobý proces. Chcete okamžité výsledky? Zaplaťte si PPC.
  • Vyhledávače se nedají ošidit. Pokud vám někdo tvrdí, že ví, jak obejít algoritmy, utíkejte. Tyto “zlepšováky” jsou zakázané techniky. 
  • Optimalizaci nelze zakódovat do html.

Stanovte si realistický rozpočet a obrňte se trpělivostí

Spolehlivá agentura vás dovede do zdárného cíle. V řádech měsíců získáte vložené prostředky zpět a ještě vyděláte.

Bylo pro vás obtížné stanovit optimální rozpočet? Potřebovali jste s ním pomoct?

Překvapila vás výše optimálního rozpočtu?

Podělte se s námi o vaše osobní zkušenosti.

Václav Matal