Panské košile – oblíbené u mužů

Jeden z nejoblíbenějších kusů oblečení, to jsou pánské košile. Tento druh oblečení je ideální snad ke každé příležitosti. Panské košile jsou tu s námi již po staletí a na své oblíbenosti rozhodně neztrácí. Dříve se nosily spíše do společnosti, na akce, jako jsou třeba plesy, při návštěvě divadla, na svatbu či na pohřeb. Dnes se ale košile nosí skutečně v jednom kuse. Ať se půjdete projít kamkoliv, vždy na někoho v košili narazíte. Muži si košile velice oblíbili, hlavně kvůli tomu, že v nich vypadají důstojněji než v klasickém tričku. Díky široké škále druhů pánských košil, ze kterých se dá vybírat, se páni nemusejí bát, že by nosili stále to samé dokolečka. Ženy pánské košile upřímně moc nemusejí, ale není to kvůli tomu, že by se jim muž v košili nelíbil, to právě naopak. Ale pokud přijde na řadu žehlení, pánské košile se řadí mezi jednoznačně nejhorší oblečení, které se žehlí. Už několik let je ovšem možnost koupit v obchodech takové košile, které se žehlit nemusí. Mají speciálně vyvinutá vlákna, která se po vyprání a usušení vrátí zpět do původní polohy a košile se tak nemačkají. Ne všechny nemačkavé košile jsou vyrobeny z tak kvalitních materiálů, aby se nemusely žehlit vůbec. Ty nejlevnější varianty „nežehlících“ košil se většinou stejně vyžehlit musí, ale jde to rozhodně lépe, než u košil klasických.

Pánské košile – víte, co nosíte?

Že pánské košile nejsou jen ty společenské? Dnes a denně se můžete setkat s tím, že někdo nazve košilí něco, co vy byste za ní vůbec nepovažovali. Pánské košile jsou dnes skutečně natolik rozšířené, že za ně lze považovat mnoho dalších druh oblečení. Dokonce se můžete setkat s tím, že někdo nazve pánské tričko košilí. To by se ovšem dít nemělo. Podle takové všeobecné definice, by košile měla mít po celé délce přední strany uprostřed knoflíky. Říci tedy o tričku, že jde o košili bez knoflíků, je poměrně omyl. Naopak třeba polo košile nebo také polo triku je již něco jiného. Polo košile má zavírání do V a límec. Většinou na ní najdete tak 2 až 3 knoflíčky. Může mít dlouhý i krátký rukáv a ojediněle na ní naleznete místo knoflíků zip. Samozřejmě potom máme například košile švédské, které mají zjednodušené zapínání na dva knoflíky, a to pouze po stranách u krku. Tento druh košilí u nás není ještě tak známý, ale již se pomalu začíná dostávat do podvědomí dnešní módě. Za košile se také považuje tunika, která nemá zapínání žádné. Ačkoliv ji již sežene i v pánském oddělení, stále se jedná spíše o dámskou záležitost a můžeme si pod tím představit klasickou halenku. Dále máme pánské košile s krátkým či s dlouhým rukávem, se vzorem, s proužky, košile bílé či barevné a tak dále. Druhů pánských košil je skutečně mnoho a můžeme si mezi ně klidně zařadit i pánské noční košile, které se stávají stále více oblíbenými.

Pánské košile a jak je sladit se zbytkem oblečení

Jaké panské košile se hodí k džínům a jaké si naopak vzít do společnosti, takové otázky pokládá stále více mladých mužů, kteří do světa módy teprve pronikají. Panské košile mají tu výhodu, že se hodí skutečně ke všemu. Košile s krátkým rukávem, můžete nosit celý rok a nejen v létě. Kromě toho, že jsou ideální ke kraťasům, vypadají skvěle i k džínům. Košile s krátkým rukávem by se měli nosit nezastrčené a rozhodně se nesmí nosit k obleku. Pokud si do společnosti vezmete oblek a zároveň košili s krátkým rukávem, považuje se to za porušení etického kodexu a je to bráno za velké faux pas. Košile s dlouhým rukávem jsou již spíše ty elegantní. K obleku je ideální bílé košile, ale záleží také na příležitosti, ke které se daná akce koná. Mnoho mužů dnes nosí košile s dlouhým rukávem každý den. I k džínům se košile s dlouhým rukávem skvěle hodí, zvláště například nějaké s pěkným vzorem. Ke světlejším džínům a světlým kalhotám obecně, volte spíše tmavší košile. K tmavým kalhotám zvolte naopak košili světlejší. Kombinace černých kalhot a černé košile není nejvhodnější, zvláště potom v létě, kdy je v takové variantě skutečně vedro. Košili s dlouhým rukávem si v létě ke kraťasům neberte, takováto kombinace působí velice nevzhledně a zvláštně. V létě zkuste kombinovat spíše veselejší barvy košil, jako například žlutá nebo světle modrá.

Václav Matal