Hledá se účetní

Řeknu vám, najít dobrou účetní, či dobrého účetního, to je v dnešní době téměř nadlidský úkol. Bohužel po několika letech se se mnou loučí a odchází do zaslouženého důchodu moje hlavní účetní Věruška. Věruška byla snad anděl. Jinak se to nedá nazvat. Mohla jsem se na ní spolehnout, se vším si věděla rady. Vždy to vypadalo asi takto: „Věruško, prosím, nevíš …“ a Věruška s úsměvem a jistotou odpověděla: „Jó, to musíš dát na nákladový účet číslo …“ Co vám budu povídat, mít tak úžasnou účetní je radost.

A teď je na mně, abych našla někoho jiného. Když vybíráte do firmy účetní, chce to čas. Musí to být člověk zodpovědný, zkušený, pracovitý, svědomitý, důvěryhodný, pečlivý, trpělivý, nejlépe puntičkář, se kterým si budu rozumět. Dobře si uvědomuji, že se chystám svěřit účetnictví mé firmy do rukou někoho neznámého. Samozřejmě je tu riziko, že se něco nepovede, něco se přehlédne, a je problém na světě. Jak v takovém případě budu postupovat? Zajímavý článek na toto téma je zde. Musím si počínat při výběru kandidáta rozvážně a na případné ztráty se připravit. 

Ještě jsem si potřebovala udělat jasno, koho přesně hledám, jestli externí účetní, která je zároveň daňovým poradcem, nebo účetní, která mi bude sedět ve firmě, a na daně si najdu jiného externího daňového poradce. Tato problematika není úplně jednoduchá. Účetní totiž není vždy automaticky i daňovým poradcem, jak si lidi často myslí. Je v tom trochu zmatek. Na toto téma jsem našla zajímavý článek. Nakonec jsem se rozhodla, že budu hledat jen účetní. Pro daňové účely si seženu jen externistu.

A nyní k samotnému výběru kandidáta. Při současném stavu na trhu práci, kdy je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, jsem se obávala, že nebudu mít z čeho vybírat. Psaním inzerátu jsem strávila delší dobu, než jsem plánovala. Chci budoucího kandidáta zaujmout, být lepší než konkurence. Dnes je celkem běžné, že se společnosti předhání, kdo nabídne lepší peníze a benefity, lidi je nutné motivovat k tomu, aby právě v mé firmě chtěli pracovat. Kvalifikovaní odborníci jsou v pozici, kdy si můžou vybírat, jaké organizaci se upíší. Pořád slyší na peníze, ale také je zajímají i jiné výhody, které nabízíte, např. pružná pracovní doba, možnost práce z domova, příspěvky na dovolenou, zdraví či kulturu. Už dávno není ta doba, kdy se spokojí pouze se stravenkami coby moderními potravinovými lístky.

Do výběrového řízení se přihlásilo asi 200 lidí, to mě překvapilo. A jak teď vybrat tu pravou, či toho pravého? To je zajímavá otázka, nemyslíte? Tak více než polovinu jsem vyřadila v prvním kole, nesplňovali nějaké z mých zadaných požadavků. Ve druhém kole při zkušebním účetním testíku odpadla další značná část uchazečů. Zbytek jsem si pozvala na pohovory a tady začíná mravenčí práce. Jedna schůzka za druhou, popsané listy papírů poznámkami o jednotlivých kandidátech, teď už rozhodují maličkosti. Trochu sázím na intuici, všímám si detailů, jak je mi dotyčný sympatický, jak je zapálený do vidiny práce v mé firmě, nebo jak by zapadl/a do kolektivu.

V noci z toho nespím. Je to důležité rozhodnutí, chci vybrat správně. Nerada bych si tímto procesem a blázincem procházela za pár měsíců znovu. Neustále přemýšlím, koho tedy. Paní Zelenková by se mi hodila, léta zkušeností, ochotná, milá, vstřícná. Nebo udělám změnu a přijmu pana Nováčka. Holkám z kanceláře by se líbil, ale asi by klesla produktivita práce, až by místo vyřizování objednávek klábosily o našem novém účetním.  Dost jasně si takovou situaci umím představit, až se pro sebe musím usmívat. 

Tak přesně takhle to vypadá poslední měsíc v mé hlavě. Mám si snad nakonec hodit korunou a nechat rozhodnout osud?

Václav Matal