Vážně meditace a přípravky proti stresu pomáhají? Rozhodně! Díky tréninku se mysl stává méně reaktivní na kumulující se stresory. Místo toho, abychom se jimi nechali strhnout, meditace nás učí stát se pozorovateli určitých mentálních vzorců, a tím se nepříjemnými pocity a inputy nechat méně rozhodit.
Jak stres ovlivňuje náš život
Je normální, že se občas cítíte pod tlakem. Stres má být krátkodobou odpovědí na nebezpečí a vyvolat v nás reakce typu fight or flight – bojuj, nebo uteč. V malých dávkách nám pomůže zvládnout pracovní pohovor, nepříjemné setkání a podobné krátkodobé výzvy. Problém nastává tehdy, kdy se jedná trvalý stav nebo se situace vymyká vaší kontrole.
Nejde jen o to, že se necítíte ve své kůži. Chronický stres má daleko širší přesah. Ovlivňuje každodenní rozhodnutí, pomalu podrývá naše celkové zdraví a pohodu.
KRÁTKODOBÝ STRES | DLOUHODOBÝ STRES |
Pocity obav, nervozita, neschopnost uvolnit se | Migrény, problémy s duševním zdravím |
Zrychlený srdeční tep pro rychlejší krevní zásobení hlavních svalů | Vážné kardiovaskulární problémy – vysoký tlak, vyšší riziko infarktu |
Zrychlené dýchání pro rychlejší okysličení těla | Hyperventilace, panické ataky |
Žaludeční problémy v důsledku přílivu stresových hormonů | Trvalé poškození žaludku, zvýšené riziko cukrovky typu II |
Pokožka je citlivější, mastnější | Celkové zhoršení stavu kůže a kožních derivátů – akné, nadměrné vypadávání vlasů, lámání nehtů |
Pokles sexuální aktivity | Problémy s plodností |
Jak ovládnout své strachy s pomocí meditace
Meditace je účinný nástroj regulace aktivity amygdaly – části mozku, jenž funguje jako náš emoční termostat a určuje naše reakce. Studie využívající snímky magnetické rezonance ukázaly, že pravidelná meditační praxe dokáže amygdalu zmenšit, a v důsledku toho na stres a strach reagovat racionálněji. Vědecky máme prokázáno, že meditace pomáhá zmírňovat stres již po osmi týdnech pravidelného cvičení. Ale čím více si pro ni dopřejeme času, tím více si budujeme tuto mentální odolnost.
Připraveni se do toho pustit?
Pokud jste úplní začátečníci, zkuste tzv. řízené meditace. Při nich vám klidný hlas pomůže se správnou dechovou technikou, směřování myšlenek, jejich uvědoměním a observací. Řízené meditace najdete třeba ve formě podcastů, ale i aplikací, které sledují určitý program a postupují od jednoduchých technik až k těm složitějším. Řada z nich je navíc úplně zdarma.
- Meditujte každé ráno a každý večer 15-30 minut.
- Nejlepší je meditovat před jídlem.
- Snažte se meditovat na klidném místě. Hluk není překážkou, pro meditaci stáčí vlastně docela málo.
- Tiše se posaďte, zavřete oči a zhluboka dýchejte.
- Dále poslouchejte vedení řízené meditace nebo se zaměřte na níže uvedené strategie.
1.Změňte příběh
Prožívání stresu obvykle vytváří v naší mysli příběh. Schválně, jak často říkáte sami sobě nebo druhým: „Tohle nezvládnu. Je toho na mě moc.“? Tím se v podstatě sami udržujete ve stresu a zajistíte si, že se tak budete cítit po zbytek dne.
Změňte tento mindset s pomocí techniky vizualizace. Ta zapojuje mysl, zaměstnává ji a zároveň vytváří rámec pro to, abyste se mohli uvolnit a mysl zklidnit.
2.Podívejte se na věci z jiného úhlu
Využijte čas věnovaný meditaci k tomu, abyste si to, na co si myslíte a co cítíte, dívali novou optikou. Tímto vědomým přerámováním svého prožívání můžete výrazně změnit způsob, jak stres prožíváte a jak se k němu stavíme.
3.Zoom out technika
Meditace vám nabízí příležitost vnímat věci s nadhledem – ustoupit, znovu se přiblížit a všímat si, jak vaše mysl živí myšlenky a děje vyvolávající stres. Vědomí těchto vzorců vám umožní s nimi lépe pracovat.
Meditace není jednoduchou praxí. Když však do jejích tajů proniknete, pozitivně ovlivní nejen vnímání, prožívání a relace na vypjaté situace. Pokud se na meditování úplně necítíte, a to ani to s pomocí mluveného slova, vyzkoušejte alespoň jednoduchá dechová cvičení.